Skip to content

QVote, Kripto Toplulukları için Tamamen Merkezi Olmayan Bir Kuadratik Oylama Platformu Oluşturma Hibesi Aldı

QVote ve Algorand topluluğu, kripto toplulukları için tamamen merkezi olmayan bir ikinci dereceden oylama platformu oluşturmak üzere Algorand Foundation Grants programı aracılığıyla ortaklık kurdu. Bu, Algorand kullanıcılarına zincir üzerinde seçimleri ve kararları tamamen güvenilmez bir şekilde yürütme yeteneği sağlayacaktır. QVote, Algorand’da zincir içi oylama ve yönetişim için standart go-to platform olmayı planlıyor. 

QVote’un geliştirilmesi 3 aşamadan oluşur. 

  1. İkinci dereceden oylama akıllı sözleşmelerinin oluşturulması. Bu aynı zamanda tüm sürecin herhangi bir merkezi varlığa dayanmamasını sağlamak için gerekli akıllı sözleşmeleri de içerir.
  2. QVote akıllı sözleşmeleriyle etkileşimi kolaylaştırmak için bir SDK oluşturulması. Bu, QVote işlevselliğini kendi uygulamalarına entegre etmek isteyen geliştiricilere yardımcı olmak için tasarlanmıştır. SDK, işlemlerin kolay ve güvenli bir şekilde oluşturulmasına ve imzalanmasına olanak sağlamak için MyAlgo cüzdanıyla entegre olacaktır.
  3. Kullanıcıların oluşturulan kararlarla etkileşime girmesini ve yeni kararlar oluşturmasını sağlamak için bir web uygulamasının oluşturulması. Her şey, gelişmiş bir kullanıcının web uygulamasını kullanmak zorunda kalmadan tam QVote işlevselliğini kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır: sözleşmeleri dağıtabilir ve işlemleri kendileri imzalayabilirler. 

QVote’un bu projeyle sağladığı üç büyük etki var. İlk olarak, açıklandığı gibi, kullanıcılar onu kullanmak istediği sürece merkezi olmayan bir şekilde çalışmaya devam edecek böyle bir oylama platformunun oluşturulması. İkinci olarak, bunun platformda ek özelliklerin ve bileşenlerin oluşturulmasını harekete geçirecek, topluluk odaklı büyük bir proje olacağını umuyoruz. Üçüncüsü, uzun vadede, blok zinciri topluluklarında ikinci dereceden oylamanın üstün çevrimiçi yönetişim modu olarak benimsenmesini hızlandırmayı umuyoruz.

İkinci dereceden oylama, seçmenlere nüanslı bir görüşü ifade etmede daha fazla özgürlük verir. İkinci dereceden maliyet işlevi aracılığıyla, seçmenleri oylarını, fikirlerini temsil edecek şekilde yaymaya teşvik eder. Daha pratik olarak bu, seçmenlerin daha fazla yatırım yaptıkları seçeneklere oy vermeleri ve belirli bir konu için en fazla bilgi ve tutkuya sahip kişiler tarafından yönlendirilen sonuçlar yaratması anlamına gelir. Kıtlık, toplam kredi sayısı sınırlandırılarak getirilir. Bu da seçmenleri daha düşünceli olmaya ve düşüncelerini dikkatli bir şekilde ifade etmeye zorlamaktadır. Kredi dağıtım mekanizması, her bir birey için seçenekleri sıralama etkisine de sahiptir. 

Algorand, diğer hiçbir blockchain platformunun yapamayacağı şekilde kesinlik süreleri, hız ve ademi merkeziyetçilik elde etmeyi başardığı Pure Proof of Stake (PPoS) sistemi ile en iyi teknolojiye sahip. Algorand, bugün inşa ettiğimiz merkezi olmayan finansal ve saklama ekosisteminde kesinlikle önemli bir rol oynayacak” dedi.

QVote kurucu ortağı Mateusz Bednarski, ”Bugün Algorand işlem onaylama hızı, yaygın dApp geliştirme sorunlarını ortadan kaldırarak sorunsuz kullanıcı deneyimleri yaratılmasına olanak tanıyan inanılmaz derecede hızlıdır”.

Algorand Vakfı Ekosistem Savunuculuğu ve Platform Operasyonları Başkanı Addie Wagenknecht, “QVote uygulamasının ve mimarisinin Algorand ekosisteminin gelişiminin bir parçası olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz.”.

Algorand Vakfı Hibe programından destek almak için bir proje göndermekle ilgileniyorsanız, lütfen buradan başvurun.

QVote:

İnternet sitesi

Discord’da bize katılın

Twitter: @Qvote_

Github

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir