Skip to content

Dijital Ödemeler: Algorand Neredeyse Anında, Düşük Maliyetli Değer Transferlerini Nasıl Sağlıyor?

Algorand’da odak noktası, son derece güvenli, neredeyse anında, düşük maliyetli değer alışverişi sağlayarak yeni nesil finansal ürün ve hizmetleri güçlendirmek için açık kaynaklı bir blok zinciri protokolü tasarlamaktı.

Algorand’ın basit ve uygun maliyetli ödeme altyapısını nasıl güçlendirdiği hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Dijital Ödemelerin Yükselişi 

Bitcoin’in geliştirilmesinden önce, 1990’larda Hashcash, Millicent, Cybercoin, CyberCash ve diğerleri dahil olmak üzere dijital para birimi ile birkaç başarısız deney yapıldı. Genel olarak, bu çözümler zayıf kullanılabilirlikten ve değer göstergeleri olarak hizmet edebilecek para birimlerinin belirlenememesinden muzdaripti. 

Paypal, Venmo ve takip eden diğer dijital ödeme platformları, geleneksel finansal sistemi kullanarak daha kullanıcı dostu dijital ödeme yöntemlerine olan talebi gösterirken, eski altyapı kullanıcıları işlem gecikmelerine ve yüksek maliyetlere maruz bıraktı.

2009 yılında piyasaya çıkan Bitcoin, dijital işlemlerin gerçekleştirilmesi için potansiyel bir araç olarak hızla dikkatleri üzerine çekti. Bir zamanlar bitcoin’in dijital ödemeler için bir platform görevi görebileceği görülürken, doğal kusurlar bunun olmasını engelledi. Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmanın yanı sıra tasarımı, düşük maliyetli, hızlı işlemleri kolaylaştırmak için ideal değildi – iki faktör çok önemli. dijital ödemelerin yaygın bir şekilde benimsenmesi. 

2014 yılında stabilcoinlerin piyasaya sürülmesiyle, blockchain teknolojisi dijital ödemelerin benimsenmesini genişletmek için hayati bir araç kazandı. Sabit bir değer kaynağı sağlayarak, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi stabilcoinler , dijital ödemelerin kapsamını benzeri görülmemiş seviyelere hızla genişletti.

Algorand Neredeyse Anında Dijital Ödemeleri Nasıl İşleyebilir?

Algorand, blok zincirinin dijital ödemeleri neredeyse anında işlemesini sağlayan yenilikçi, sürtünmesiz bir tasarıma dayalı olarak, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak tasarlandı. 

Algorand’ın izinsiz, saf hisse konsensüs protokol mekanizması kanıtı, gerçekten merkezi olmayan bir ağda hızlı, düşük maliyetli işlemlere olanak tanıyarak blokların saniyeler içinde sonuçlandırılmasını sağlar.

Aşağıdaki zincir özellikleri Algorand’in hızlı işlem hızları sunmasını sağlar. Temel protokolün tasarımı nedeniyle bloklar 5 saniyenin altında oluşturulur:

  • Her yeni blok oluşturulduğunda, katılmak için yalnızca küçük bir kullanıcı alt kümesi seçilir
  • Yeni bloklar oluşturulduğunda seçilen kullanıcı sayısı, toplam ağ kullanıcıları arttıkça değişmez 
  • Kullanıcılar ve diğerleri arasında, seçilip seçilmediklerini belirlemek için hiçbir iletişim gerekmez
  • Ağ, blok hızından ve kesinliğinden ödün vermeden büyük ölçüde ölçeklenebilir

Algorand’de Dijital Ödemeler Kullanım Örnekleri

Algorand’ın tasarımı, onu sağlam güvenlik, hızlı işlem hızı ve düşük maliyetlerin gerekli olduğu çeşitli dijital ödeme kullanım durumları için popüler bir zincir haline getirdi. Basit ve uygun maliyetli ödeme altyapısı, çevrimiçi e-ticaret ödemeleri, mikro işlemler, dijital varlık işlemleri (sabit paralar gibi) ve daha fazlası için bir fırsat dünyası açar. 

Aşağıda, küresel ölçekte kurumsal, perakende ve kripto kullanıcıları arasında Algorand’da dijital ödemelerden yararlanmanın ön saflarında yer alan birkaç kuruluş bulunmaktadır:

Bleumi

Bleumi Pay , işletmelerin günlük ödemeler ve ödemeler için dijital para birimini benimsemelerini sağlayarak blok zinciri ekosisteminin son miline odaklanan ödeme çözümleri geliştiriyor. Bleumi Pay, işletmelerin dijital para birimi ödeme doğrulamaları ve hata işleme gibi sorunları koruyarak dijital para birimi ödemelerini ve ödemelerini entegre etmelerini kolaylaştırır. 

Monerium 

Euro başlayarak Algorand blockchain para vererek, Monerium stablecoin kullanımının sınırlarını genişletmiştir. Uygulama, kullanıcıların mevcut bir banka hesabını bir Algorand adresine bağlamasına veya kendi adlarında yeni bir IBAN oluşturmasına olanak tanır. Bu, SEPA ağı ile Algorand arasında bir borsa kullanmaya gerek kalmadan kesintisiz euro transferini sağlar. Bu, Monerium’u İngiltere ve Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki blok zincirlerine e-para verme yetkisine sahip ilk EMI (Elektronik Para Kurumu) yapar.

Circle

İşletmelerin ve tüketicilerin ödemeler için stablecoin kullanmalarına yardımcı olmaya adanmış küresel bir finans firması olan Circle , Algorand’ın platformunu kullanarak kullanıcılarının düşük işlem ücretleriyle yıldırım hızında stabilcoin işlemleri yapmasını sağlıyor. Circle’ın platformu, on milyarlarca dolar tutarında 100 milyondan fazla işlemi kolaylaştırdı. 

Karmaşık kripto para birimi alım satım işlemleri için kripto para birimi piyasalarına kesintisiz erişim sunan bir platformdur, bu sayede değişim hesaplarını finanse etmek ve alım satımları tamamlamak için büyüklük emirlerini daha kolay ve daha güvenli hale getirir. FPG, daha hızlı ticaret çözümü ve fon akışını kolaylaştırmak için Algorand ve USDC’yi kullanıyor.

Hummingbot

Kullanıcıların özelleştirilebilir ticaret stratejileri oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlayarak algoritmik ticareti demokratikleştiren açık kaynaklı bir yazılım çözümü olan Hummingbot , merkezi borsalarda ve merkezi olmayan protokollerde kripto para birimi ticaretini otomatikleştirir. Diğer zincirlerde likidite madenciliği ödemeleri için artan ücretler deneyimledikten sonra, iş modellerini çok pahalı hale getirdikten sonra, Algorand’ın stabilcoinlere yönelik yerel desteği, Hummingbot’un kazanılan herhangi bir miktarda ödülü dağıtmasını sağlar.

Instimatch Global

Birden fazla coğrafyada nakit mevduat ticareti yapmak için dijital bir platform olan Instimatch Global , kurumsal borçluların ve borç verenlerin birbirleriyle doğrudan işlem yapmaları için küresel bir çerçeve sağlar. Algorand ile ortaklık kurarak, Instimatch, kripto ödeme teklifleri de dahil olmak üzere ek blok zinciri destekli özellikler sunabilir.

Planetwatch 

Planetwatch , dünya çapında çevresel izlemeyi iyileştirmek ve halk sağlığını korumak için blok zincirinden yararlanan bir çevresel hizmettir. Ayrıca, stabilcoinleri ve diğer dijital para birimlerini kabul etmek için Bleumi Pay’i WooCommerce web sitelerine entegre ettiler. Algorand, hızı, işlem kesinliği, düşük işlem ücretleri nedeniyle bu ödeme altyapısının belkemiği olarak seçildi.

Dijital Ödemelerin Gücü

Dijital ekonominin kapsamı genişlemeye devam ettikçe, dijital ödemeler endüstrinin büyümesini kolaylaştırmada daha büyük önem kazanıyor. Algorand’ın yenilikçi, yeni nesil blok zinciri, neredeyse anında, düşük maliyetli ödemeleri kolaylaştırarak bu genişlemeye öncülük etmeye yardımcı oluyor. 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir