Skip to content

Dijital Menkul Kıymetler: İşletmeler ve Finansal Kurumlar İçin Bir Kılavuz

Blockchain, yalnızca hızla büyüyen kripto para birimi endüstrisine güç vermekle kalmıyor, aynı zamanda geleneksel finansı yeniden şekillendiriyor. Finansta en umut verici blok zinciri kullanım örneklerinden biri, dijital menkul kıymetlerin ihracı ve ticaretidir. 

Bu kılavuzda, dijital menkul kıymetlerin ne olduğunu ve sermaye piyasalarının verimliliğini ve likiditesini artırmak için ne gibi potansiyelleri olduğunu keşfedeceksiniz. 

Dijital Menkul Kıymetler Nelerdir?

Dijital menkul olarak da bilinen, dizgecikli menkul veya güvenlik belirteçleri vardır dijital bir blockchain temsil edilen mali menkul . Merkezi olmayan bir ağda ikamet ederken, hala geleneksel menkul kıymetler yasalarının kapsamındadırlar. 

Dijital menkul kıymetleri anlamak için öncelikle menkul kıymetlerin ne olduğunu tanımlayarak başlamalıyız. Finansal menkul kıymetler, özel ve kamu piyasalarında fon sağlamak için kullanılan takas edilebilir ve ticarete konu olan finansal araçlardır. 

Geleneksel olarak, üç ana menkul kıymet türü vardır: 

 1. öz sermaye (özel şirketlerdeki hisseler veya halka açık şirketlerdeki hisseler gibi); 
 2. borç (tahvil gibi); 
 3. ve öz sermaye ve tahvillerin (dönüştürülebilir tahviller ve imtiyazlı hisse senedi gibi) özelliklerini birleştiren hibrit.

Opsiyonlar ve vadeli işlemler de dahil olmak üzere finansal türevler de menkul kıymetler olarak kabul edilir. Bu nedenle, emtia menkul kıymetler olmasa da emtia bazlı türevler (petrol, altın ve bitcoin vadeli işlemleri gibi) menkul kıymetler olarak kabul edilir.

Son yıllarda, yatırımcıların merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gibi kripto sektörlerinin hızlı büyümesini izlemesiyle dijitalleşme eğilimi hızlandı . Bununla birlikte, geleneksel menkul kıymetler piyasaları da teknolojiyi denemekte ve benimsemektedir.

Menkul kıymetler piyasası çok büyük ve hisse senedi, tahvil ve türevlerin kaydileştirilmesi daha yeni başlıyor ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda hızlanacak.

2021 itibariyle Menkul Sanayi ve Finansal Piyasa Derneği (SIFMA) veri gösterileri küresel tahvil piyasası (ödenmemiş toplam borcun) büyüklüğü $ 119 trilyon olduğunu. Yakın tarihli bir McKinsey raporuna göre , özel sermaye piyasalarında yönetim altındaki toplam varlıklar (AUM) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,4 trilyon dolara ulaşırken , küresel borsaların büyüklüğü 2020’de yaklaşık 90 trilyon dolar değerindeydi .

Blok zinciri, önümüzdeki on yıllarda tüm menkul kıymetler için temel altyapı haline gelebilirken, hemen kazananlar, likidite eksikliği ile ilgilenen özel sermaye piyasalarıdır.

Dijital Menkul Kıymet Türleri

Dijital menkul kıymetlerin çeşitliliği, geleneksel menkul kıymetlerin çeşitliliği ile ilgilidir. Bugün, dört ana dijital menkul kıymet türünü ayırt edebiliriz:

 • Öz sermaye – öz sermayeyi temsil eden dijital menkul kıymetler, ister özel bir şirketteki ister bir şirket hissesindeki hisse ile ilgili olsun, belirli varlıklara mülkiyet hakları sağlar. Bu, bugün itibariyle en popüler güvenlik belirteçleri türüdür.
 • Tahvil – tahvil güvenlik belirteçleri tutarak, yatırımcılar önceden belirlenmiş bir süre boyunca sabit bir gelire sahip olabilirken, ihraççılar sermayeyi daha uygun bir şekilde artırabilir.
 • Gayrimenkul – bir mülk başlı başına bir menkul kıymet olarak kabul edilmezken, öz sermaye veya borç gibi gayrimenkulle ilgili varlıklar menkul kıymetlerdir. Blockchain, gerçek dünyadaki bir mülkü simgelemek için kullanılabilir; bu durumda ortaya çıkan dijital belirteçler, mülkiyet paylarını temsil edecek ve bu nedenle dijital menkul kıymetler olarak ele alınabilir. Teknoloji, kira gibi borç varlıklarını belirtmek için de kullanılabilir.
 • Emtia – dijital menkul kıymetler, altın ve petrol vadeli işlemleri gibi emtia ile ilgili varlıkları temsil edebilir.

Dijital menkul kıymetlerin Synthetix, Abra ve Universal Market Access (UMA) gibi DeFi projeleri tarafından popüler hale getirilen sentetik varlıklarla aynı şey olmadığını unutmayın. Synth’ler çoğunlukla spekülatif tokenize yatırım ürünleridir, dijital menkul kıymetler ise blok zincirinde bulunan düzenlenmiş menkul kıymetlerdir.

Dijital ve Geleneksel Menkul Kıymetler

Dijital menkul kıymetler, yasal statüleri bakımından geleneksel menkul kıymetlerle aynı niteliklere sahiptir. 

Yine de, daha esnek, daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır. Dijital dosyalar ve kağıt belgeler arasındaki farkı düşünün – dijital ve geleneksel menkul kıymetler arasında benzer bir boşluk belirlenebilir.

Bugün bile, menkul kıymet ihracı, çoğunlukla manuel ve kağıt tabanlı bir sistem için harcanan zaman, para ve çaba gerektirdiğinden hantal bir süreçtir. Başka yerlerde, süreç daha basit ve kullanışlı olduğu için dijital menkul kıymet ihraç maliyeti çok daha düşüktür.

Blockchain sayesinde dijital menkul kıymetler daha erişilebilir, şeffaf, esnek ve likit olacaktır.

Dijital Menkul Kıymetler Sermaye Artırımı Nasıl Etkileyecek?

Sermaye artırma ortamı, dijital menkul kıymetler sayesinde gelişmeye hazır. Girişim sermayesi (VC), şu anda dijital menkul kıymetlerin en popüler kullanım örneklerinden biridir ve birçok işletme, VC firmalarını ve bireysel yatırımcıları çekebilecek uygun bir fon yaratma mekanizmasını temsil eden menkul kıymet token tekliflerini (STO’lar) tutmayı tercih etmektedir. dünyada.

Dijital menkul kıymetler, hem ihraççılara hem de yatırımcılara daha fazla verimlilik, fırsat ve likidite sağladıkları için özel alternatif varlıkların sorunsuz transferini engelleyen birçok sürtüşmeyi ortadan kaldırır.

Blockchain, ister genel ister özel olsun, herhangi bir varlığın herhangi bir tür güvenliği belirtebilmesini sağlar. Dijital menkul kıymetler, akıllı sözleşmelerle güvenilmez bir şekilde yürütülür. Ortaya çıkan dijital birimler daha sonra blok zinciri uygulamalarını gerçek dünya verileriyle birleştiren özel programlar olan oraclelar aracılığıyla gerçek dünya değerine sabitlenir.

Şu anda, sermaye artırma süreçleri ihraççılar için yüksek maliyetler içermektedir. STO’lar sayesinde birçok süreç otomatikleştirilir ve daha uygun maliyetli hale gelirken, ihraççılar en likit olmayan varlıkları bile parçalara ayırabilir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski Başkanı Jay Clayton, bir Deloitte raporunda şunları söyledi :“Borsalarımız elektronik hale geldi. Yaptığınız her işlem, komisyoncunuzu arayıp “Bunu istiyorum” derseniz, bir elektronik, elektronik olarak yürütülen bir algoritma üzerinden yönlendirilir. 20 yıl önce durum böyle değildi. Tıpkı hisse senedi sertifikalarınız olduğu gibi, şimdi de hisse senetlerini temsil etmek için girişleriniz, dijital girişleriniz olabilir. [Hisse senetlerinin] hepsinin tokenize olması çok iyi olabilir. ”

Dijital Menkul Kıymetler Likiditeyi Nasıl Etkileyecek?

Sınırsız likidite vaadi, muhtemelen dijital menkul kıymetlerin en değerli özelliğidir. 

Parçalara ayırma sayesinde dijital menkul kıymetler, gayrimenkul ve sanat gibi en likit olmayan varlıkları bile temsil edebilir. Özel olarak tutulan geleneksel menkul kıymetler için elde edilemeyen küresel dijital menkul kıymetler borsalarında ve pazarlarında işlem görebilirler. 

Dünyanın her yerinden yatırımcılar, uygunluklarına göre dijital menkul kıymetler alabilir, satabilir ve ticaret yapabilirler.

Dijital menkul kıymetler sağlayan fonlar, yatırımcıların kurulları, muhasebecileri ve avukatları içeren sancılı bir süreç olmadan piyasadan çıkmasına izin verebilir. Örneğin, sayısallaştırılmış bir VC fonu olan SPiCE VC, yatırımcılarına dijital menkul kıymetler ihraç etti. Tipik VC fonları ile yatırımcılar, son kullanma tarihinden önce zahmetli bir çıkış süreci ile fonlarının on yıl boyunca kilitlenmesini bekleyebilirler. Bununla birlikte, SPiCE VC ile yatırımcılar , düzenlemeler izin verir vermez dijital menkul kıymetlerini küresel ikincil piyasalarda takas edebilirler (ABD düzenlemeleri bir yıllık fonların kilitlenmesini gerektirir).

Algorand: Dijital Menkul Kıymetler İçin Bir Ev

Algorand’ı tokenleştirme süreçleri için kullanan şirketler , yüksek hız ve benzersiz işlevsellik ile güvenli, kırılmaz bir zinciri temsil eden blok zincirinin Katman-1 çözümünden yararlanır . 

Örneğin, dijital güvenlik düzenleyicileri, varlıklarını belirli yargı alanlarının kurallarına uyacak şekilde özelleştirebilir. Algorand, aşağıdaki işlevleri sağlayan bir Rol Tabanlı Varlık Kontrolü (RBAC) sunar:

 • Araştırma amaçlı karantina varlık hesapları;
 • Yasal veya diğer düzenlemelerin gerektirdiği durumlarda bir varlığı zorla devretmek;
 • Yalnızca onaylanmış adreslerin belirli bir varlık içinde işlem yapmasına izin veren ayrıcalıklı varlık işlemleri için beyaz liste modeli (diğerlerinin tümü kısıtlanacaktır);
 • Zincir üstü varlık tanımına yerleştirilmiş gerçek dünya varlık belgeleri.

Algorand, dijital menkul kıymetler alanındaki ana oyunculardan biri olan Securitize ile ortaklık kurdu . Ortaklık sayesinde, Securitize’ın platformdan bağımsız DS Protokolü artık Algorand blok zincirinde destekleniyor ve Securitize kullanan ihraççılara dijital menkul kıymetler ihraç etmek, ticaret yapmak ve kurumsal eylemler gerçekleştirmek için yüksek performanslı bir blok zinciri seçeneği sunuyor. Securitize, Algorand’da dijital menkul kıymetlerin nasıl oluşturulacağını ve yönetileceğini açıklayan bir demo video açıklaması sağlar.

Dahası, İsrail merkezli Simetria , yeni nesil dijital menkul kıymetler borsasını kurmak için Algorand ile ortaklık kurdu.

Simetria’nın Kurucusu ve CEO’su Ziv Keinan şunları söyledi:“Simetria’daki vizyonumuzu gerçekleştirmek için Algorand ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz ve ortak çabalarımızın dijital menkul kıymetler alanında nasıl büyük bir potansiyele yol açacağını dört gözle bekliyoruz. Özel şirketler yakında likidite kazanmak ve sermaye artırmak için Simetria platformunda ticaret için dijital menkul kıymetleri listeleyebilecekler.”

Eşsiz özellikleri ve gelişmiş güvenliği sayesinde Algorand, yükselen dijital menkul kıymetler trendinde ana oyunculardan biri olmaya hazırlanıyor.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir