Skip to content

ALGORAND PROTOKOLÜ

Algorand, yıllarca ana akım blok zincirinin benimsenmesini engelleyen teknik engelleri kaldırıyor: ademi merkeziyetçilik, ölçek ve güvenlik. Artık güvendiğiniz sabit bir platform üzerine inşa edebilirsiniz.

Fikir birliği mekanizmamız izinsizdir ve PURE PROOF OF STAKE’DİR. Gerçekten merkezi olmayan bir ağa tam katılım, koruma ve hız sağlar. Saniyeler içinde tamamlanan bloklarla, Algorand’ın işlem hacmi büyük ödeme ve finansal ağlarla eşittir. Ve Algorand, anında işlem kesinliği sağlayan ilk blok zinciridir. Çatal yok. Belirsizlik yok.

Merkezi olmayan, sınırsız bir ekonomi dönemi burada. Algorand temeldir. Şimdi ne inşa edeceksin?

ADEMİ MERKEZİYETÇİLİK

Algorand blok zinciri tamamen merkezsizdir, bu da güçlü bir merkezi otorite veya tek kontrol noktası olmadığı anlamına gelir. Benzersiz bir kullanıcı komitesi, her bloğu onaylamak için rastgele ve gizlice seçilir. Düğümler, birçok farklı ülkede farklı geçmişleri temsil eden varlıklar tarafından yönetilir.

İZİNSİZ


Herkese Açık ve Herkese Açık

Kullanıcıların Algorand blok zincirini kullanmak için güvenilir bir otoritenin onayına ihtiyacı yoktur. Tek bir kullanıcı sınıfı vardır ve ağ geçidi denetleyicisi yoktur. Her katılımcı her bloğu okuyabilir ve gelecekteki bir blokta işlem yazma olanağına sahiptir.

Düşük Katılım Maliyeti

Algorand platformu katılmak için minimum işlem gücü ve mütevazı BT kaynakları gerektirir. Algos’a sahip tüm çevrimiçi kullanıcılar otomatik olarak blok konsensüsüne katılmaya hak kazanır.

PURE PROOF-OF-STAKE

Algorand uses a pure proof-of-stake (PPoS) consensus protocol built on Byzantine agreement. This means the system can achieve consensus without a central authority and tolerate malicious users as long as a supermajority of the stake is in non-malicious hands. The users’ influence on the choice of a new block is proportional to their stake in the system (number of algos). Users are randomly and secretly selected to both propose blocks and vote on block proposals. All online users have the chance to be selected to propose and to vote. The likelihood that a user will be chosen is directly proportional to its stake.

ÖDÜLLER

Algorand’da güç, hisseyi elinde tutan kullanıcıların elinde. Her kullanıcı, zincire bağlı her blok için kendi payına orantılı olarak bir miktar ödül alır. Bunu, kullanıcıları Algorand platformuna katılmaya teşvik etmek ve ademi merkeziyet yolumuzu hızlandırmak için yapıyoruz.

AÇIK KAYNAK

Algorand düğüm deposu açık kaynaklıdır ve herkesin denetlemesi, kullanması ve üzerine inşa etmesi herkese açıktır. Platform şeffaflık, kapsayıcılık ve işbirliği prensipleri üzerine kurulmuş ve merkezi olmayan, sınırsız bir geleceğin ortak vizyonu ile özel bir topluluk tarafından sürdürülmektedir.

PROTOKOL EVRİMİ

Algorand, sistemin değişikliklere izin vermesi ve esnek olmayan politikalardan kaçınması gerektiği fikrine dayanır – hem topluluğun hem de protokolün gelişmesini sağlar. Algorand platformu, protokol değişikliklerine, protokolün sürekli evrimini kolaylaştıran ve toplumu bozabilecek potansiyel sert çatalları ortadan kaldıran bir konsensüs yaklaşımı benimser. Bu yetenek, kullanıcıların herhangi bir şey üzerinde fikir birliğine varmasını sağlayan Algorand konsensüs protokolü tarafından desteklenmektedir. Sadece bir sonraki blokta değil, aynı zamanda bir protokol yükseltmesinde de.

Önerilen değişiklikler blok zincirinde yayınlandı

Topluluk, değişikliği kabul etmek veya reddetmek için oy vermek için Algorand’ın fikir birliği protokolünü kullanıyor

Kabul edildiğinde topluluk, değişikliğin gerçekleştiği blokta hemfikir olur

Herkes aynı anda yeni protokole geçer

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir