Skip to content

Algorand Network Ağı

Algorand Ağ Mimarisi

Algorand ağı, işlem hacmi ve ademi merkeziyet için aynı anda optimize etmek için iki tür düğümü destekler: geçiş düğümleri ve katılım düğümleri. Bu düğümler arasındaki fark yazılım değil, yalnızca yapılandırmalardan biridir.

Geçiş düğümleri ağ hub’ları olarak işlev görür ve diğer birçok düğüme bağlantı sağlar. Bu düğümler, verimli iletişim yollarına izin veren, sonuçta atlama sayısını ve ağ boyunca mesaj gönderme süresini azaltan yüksek performanslı ağ bağlantılarına sahiptir. Röle düğümleri, katılım düğümlerinden ve bunlara bağlı diğer röle düğümlerinden protokol mesajları biriktirerek, tekilleştirme, imza denetimleri ve diğer doğrulama adımlarını gerçekleştirerek ve yalnızca geçerli iletileri yeniden dağıtarak sistemdeki gürültüyü çözer. Röle düğümleri de yayılma süresini azaltmak için genellikle internet değişim noktalarında bulunur. Herkes bir röle düğümü çalıştırabilir (ve teşvik edilir).

Bir geçiş düğümünün nasıl çalıştırılacağını öğrenmek için burayı tıklayın .

Katılım düğümleri Geçiş Düğümlerine bağlanır. Sistemde kullanıcının aracısı olarak hareket ederler. Kullanıcının katılım anahtarı tarafından yetkilendirilen bu düğümler, fikir birliği algoritması içindeki kullanıcının hissesi adına bloklar önererek ve oy vererek Algorand konsensüs protokolüne katkıda bulunur. Katılım düğümleri, uygun katılım anahtarlarının kayıtlı olması kaydıyla, herhangi bir sayıda kullanıcıyı temsil edebilir. Geçiş Düğümlerinde olduğu gibi, herkes bir Katılım Düğümü barındırabilir.

Çevrimdışı hesaplar: Algorand uzlaşma protokolüne katılmamayı seçen kullanıcılar için, Algorand blok zinciri çevrimdışı bir mod sunar.

Sorumlu Ademi Merkeziyetçilik

Algorand Vakfı, Algorand blok zincirinin hem düğüm dağıtımında hem de oylama gücünde tamamen merkezi olmayan bir ağ olmasına derinden bağlı. Ancak, ademi merkeziyete giden yol, erken aşamalarda dikkatle döşenmelidir.

Bu noktaya kadar, Algorand’ın Geçiş ve Katılım Düğümleri halka açık ve izinsiz olsa da, birçok farklı ülke ve kıtada çok çeşitli teknik ve organizasyonel geçmişleri temsil eden bir dizi kuruluş tarafından önyüklenmiştir.

Buna ek olarak, Algorand blok zincirinin ilk aşamalarında, Algorand Inc. toplam payının sadece bir kısmını çevrimiçi olarak koyacaktır, böylece (1) kontrol pozisyonuna sahip olmamakla birlikte (2) düşmanca ele geçirme saldırılarına karşı dayanıklılık sunmaktadır. Bu adımların Algorand ağının gerçek ademi merkeziyetçilik hedefine mümkün olan en güvenli ve en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz.

Algorand ağının ademi merkeziyetçiliğe ulaşmasına yardım etmeye hazır mısınız? Bir düğüm kurun!

Bir Düğüm Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Sizi ağımızı büyüterek sınırsız ekonomiyi gerçeğe dönüştürmek için bize katılmaya davet ediyoruz. Yeni bir düğüm kurmak 3-4 adımlı bir işlemdir. Ayrıntılar developer.algorand.org adresinde bulunabilir .

Düğüm Gereksinimleri

Katılımcıların çoğunun, oldukça minimum gereksinimleri olan Katılım Düğümleriyle (Aktarma Düğümlerinin aksine) ilgileneceğini tahmin ediyoruz. İhtiyacınız olan şey:

  • 4-8GB RAM
  • 100GB HDD/SSD
  • 10Mbit geniş bant
  • CPU’nuz ne kadar çok çekirdekse o kadar iyidir, ancak genellikle 4 çekirdek tek bir düğüm için fazlasıyla yeterlidir. Bundan sonra azalan getiriler var.
  • GPU için optimize edilmiş belirli bir kod yoktur, bu nedenle grafik kartınızın bir etkisi olmamalıdır.

Kurumsal düzeyde bir katılım düğümü çalıştırmak istiyorsanız, önerilen sistem gereksinimlerimiz aşağıdadır:

  • 24GB RAM
  • 500GB HDD/SSD
  • 100Mbit geniş bant
  • 16 Renk

Blockchain ve düğümlerde yeni misiniz? Bir düğümü çalıştırmanın ve misyonumuza katılmanın daha basit bir yolu için, hizmet olarak düğüm sunan birkaç ortağımız var. Lütfen sitelerini buradan ziyaret edin.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir